Folkeoplysningsudvalget

Folkeoplysningsudvalget har til opgave at fastlægge, hvad der er tilskudsberettiget folkeoplysning, at fastsætte regler for tilskud til foreninger og aftenskoler og at fordele kommunale lokaler og anlæg.

Valgt af foreninger og aftenskoler

Idrætten

Mikael Bach, 86 46 20 07, 21 46 04 01, mikael@post12.tele.dk
Torben Kjeldsen, 40 11 96 08, Totte@rgf.dk
Malte Larsen, malte.larsen@hotmail.com, Formand
Jens Grimstrup Larsen, jgl@dlf.dk

Aftenskoler

Michael Kull, 28116364, mk@fof-randers.dk 
Else Norvin, 20 65 61 73, else@aofhuset.dk

Øvrige foreninger

Lars Gravsholt, 86 40 61 67 / 20 66 39 18, lars.gravsholt@gmail.com
Jan Pedersen, 86 47 63 46, janoglis@tdcadsl.dk
Søren Carøe, 21484447, scaroe@fdf.dk

Handicapforeninger

Leo Møller, leom@leom.dk

Valgt af byrådet

Louise Høgh Jensen, 22 98 44 24, louise@randers.dk  
Ellen Pedersen, 30 67 63 50, ep@randers.dk
Mogens Nyholm, mogens.nyholm@randers.dk, Næstformand
Katrine Fruelund, katrine.fruelund@randers.dk
Susanne Koch, Koch@randers.dk
Susanne Nielsen, Susanne.Nielsen1@randers.dk
Steen Bundgaard, steen.bundgaard@randers.dk
Christina Kjærsgaard, christina.kjaersgaard@randers.dk
Daniel Madié, daniel.madie@randers.dk

Folkeoplysningsudvalgets mødeplan for 2016

25. januar
11. april
22. august
14. november